
Kim jesteśmy
Gmina Wyznaniowa Lublin SŪRYA KĀNAN została powołana w najbardziej pomyślnym dniu (akṣaya tṛtīyā), tj. 10 maja 2024 roku, w celu kultywowania starożytnej Tradycji czczenia Boga Słońca (sūrya) zgodnie z zasadami i wartościami przekazywanymi w duchowej linii sukcesji obecnej w rycie hinduizmu.
Nazwa SŪRYA KĀNAN pochodzi z sanskrytu i tłumaczy się jako „Ogród Boga Słońca” (ogród lub gaj w znaczeniu domu). Pragniemy, aby to miejsce było domem dla wszystkich szczerze poszukujących duchowej prawdy (satyā), pokoju (śānti) i szczęścia (ānanda). Szerzymy nasze duchowe praktyki, które od ponad 20 lat wyznaczają kierunek naszego życia.
Posiadamy osobowość prawną jako jednostka organizacyjna Wyznawców Słońca (wpis w MSWiA).
Nasze poświęcenie (dīkṣā) do duchowej praktyki (sādhanā) w Tradycji, której integralną częścią jest kult Słońca, miało miejsce w Indiach, jeszcze przed powstaniem Związku Wyznaniowego Wyznawców Słońca. Naszym celem jest wspieranie ludzkości w transcendentalnej podróży i internalizacji wyższych wartości oraz praw uniwersalnych, które poprzez ich urzeczywistnienie dają owoc w postaci Samopoznania (ātmajñāna) i Najwyższego Szczęścia (ānanda). Fundamentem naszych działań jest życie w zgodzie z zasadami: ahiṃsā (powstrzymanie się od krzywdzenia), śaućā (czystość wewnętrzna i zewnętrzna), satyā (prawdomówność), saṃtoṣa (zadowolenie i wdzięczność), īśvarapraṇidhāna (oddanie się Sile Wyższej).
Jesteśmy zdeterminowani w propagowaniu zasad Wolności, której wyrazem jest akceptacja różnorodności występującej w tym Świecie. Postrzegamy Wszechświat jako Jeden Byt przejawiający się w wielu kreacjach. Zewnętrzne, pozorne różnice pomiędzy „jednostkami” znikają na poziomie Jaźni – Jedynej Świadomości (brahman). Dlatego też rozumiemy, jak ważne jest działanie ponad wszelkimi podziałami, w tym religijnymi, rasowymi, politycznymi, kastowymi, dotyczącymi płci, pochodzenia społecznego, orientacji seksualnej, wieku czy niepełnosprawności. Wierzymy, że każda nasza myśl, intencja, każde słowo czy działanie (karma) ma wpływ na nas oraz na wszystko wokół nas. Do osiągania dobrych rezultatów (śubha–phala), które czynią to miejsce dobrym Domem, niezbędne są odpowiednie przyczyny. Działanie w Miłości (prema) z poszanowaniem Życia (jīvan) i Wolności (svātantrya) jest dla nas tym właśnie sposobem ich stwarzania (sṛṣṭi).
Wszystkie prawdziwe duchowe tradycje prowadzą ludzkość ścieżkami wiodącymi do wyzwolenia (mukti), czyli do stanu wiecznego szczęścia (ānanda), wolnego od wszelkich uwarunkowań, koła narodzin i śmierci (saṃsāra) oraz cierpienia (duḥkha). Ich adepci (sādhaka), stosownie do swoich kwalifikacji, pragnień i możliwości, podejmują praktykę (sādhanā) w danej tradycji po otrzymaniu inicjacji – poświęcenia (dīkṣā) – od urzeczywistnionego nauczyciela (guru), będącego w ciele (żyjącego i będącego w bezpośrednim, fizycznym kontakcie z uczniem).
Szanujemy te Żywe Tradycje i uznajemy ich wartość. Jeśli ktokolwiek zostanie zainspirowany przez nasze skromne działania do rozpoczęcia duchowej praktyki, nawet jeśli będzie to proces w innej Tradycji, z radością uznamy, że osiągnęliśmy nasz cel. Wszystko, co Dobrego się wydarza, jest łaską Absolutu!