
SŪRYA STOTRA SAṄGRAHA
Sūrya stotra saṅgraha oznacza w sanskrycie „zbiór hymnów do Słońca”. W tradycji czczenia Sūrya Deva używano od wieków różnych, ustalonych w określonej formie modlitw i pieśni. W tym miejscu pragniemy przedstawić niektóre ze starożytnych sutr, ślok, stotr, stuti oraz mantr, aby przybliżyć tę bogatą i piękną tradycję oraz zainspirować do eksplorowania duchowego skarbca kryjącego się w świętych dźwiękach.
Sutra jest tekstem niosącym zakodowaną wiadomość. Mając jej zrozumienie, można ją opisać własnymi słowami. Śloka to rodzaj wersetu odnoszącego się do Bogów lub Bogiń, w którym słowa są ułożone w określonym rytmie. Śloka może być sutrą, jeśli zawiera w sobie przesłanie. Stotra natomiast jest zbiorem wielu połączonych ślok, będących rodzajem wiersza lub pieśni wyrażającej uwielbienie i oddanie. Stuti to pochwalna stotra na czyjąś cześć w formie ozdobnego dzieła zawierającego opisy wielkości i chwały. Mantra to fraza mająca głęboką, duchową Moc. Może ona zawierać w sobie tradycyjne znaczenie, ale nie tylko.
Dla osiągnięcia pełnych rezultatów z intonowania czy śpiewania tych sanskryckich tekstów należy odnosić się do nich z szacunkiem. Zrozumienie, iż są one dźwiękową manifestacją Absolutu, pomoże nam w utrzymaniu odpowiedniego nastroju i otworzy nasze serca. W rzeczywistości możemy doświadczać Boskiej Mocy pod postacią słyszalnej wibracji, intonując z oddaniem i koncentracją. Należy przy tym zachowywać spokojny umysł i skupić się na dźwięku. Medytację można prowadzić, zarówno werbalizując intonowany tekst, jak i powtarzając go w umyśle.
Podczas duchowych praktyk należy być cierpliwym, gdyż rezultaty przychodzą z czasem. Niecierpliwość jest wrogiem postępu. Wytrwałość jest cechą pożądaną. Moc mantr jest zawsze niezmienna, gdyż jest nieróżna od Mocy Bóstwa danej mantry. Wyłącznie nasza zdolność do urzeczywistnienia mantry determinuje przejawianie się jej Mocy w naszym życiu. Mantrę można otrzymać wyłącznie od mistrza duchowego (guru) w procesie duchowej inicjacji (mantra dīkṣā). Tylko ten, kto przejawił jej Moc, jest w stanie tchnąć świętą wibrację w ucznia (śiṣya). Można byłoby to porównać do lampy oliwnej, która zaczyna płonąć tylko dzięki innemu płomieniowi. W żadnym przypadku nie należy traktować zawartych tu treści ani zamieszczonych nagrań audio i wideo jako formy przekazywania mantr czy duchowej inicjacji.